انجمن دفاع از حقوق مسدومین


  رسول خضري امروز (چهارشنبه 21 اسفند) در نطق ميان دستور خود در صحن علني مجلس با گلايه از عدم توجه به وضعيت مناطق جنگ زده پيرانشهر و سردشت، خظاب به رئيس جمهور گفت: توجه به مناطق جنگ زده ، مرز نشين و مرزبان اين سرزمين كه جان خود را سپر بلاي مملكت كرده اند، بودجه و عزم جدي مي خواهد كه تمام راهكارهاي قانون اساسي و برنامه پنجم توسعه رئيس جمهور و وزرا را ملزم به پرداختن به اين مهم كرده است.
   
  نماينده مردم پيرانشهر و سردشت در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه سردشت اولين شهرقرباني جنگ افزارهاي شيميايي در سطح دنيا است، افزود: متاسفانه اين منطقه مورد توجه لازم قرار ندارد كه ريشه آن به سالهاي گذشته بر مي گردد اما از رئيس جمهور انتظار داريم كه مطابق با اطلاعيه شماره 3 خود كه اعلام كرده بود از ظرفيت بالاي اقوام و مذاهب نهايت استفاده را خواهد داشت به عهد خود وفا كند.

  اين نماينده مردم در مجلس نهم با تاكيد بر اينكه مجلس خانه ملت است و از اين تريبون بايد صداي مردم به گوش مسئولان برسد، تصريح كرد: به عنوان نمانيده مردم صداي رساي مردمي را كه بيشترين صدمه ها را از 8 سال دفاع مقدس ديده اند و حداقل شاخص هاي برخورداري را دارند به گوش مسئولان مي رسانم.

  خضري با يادآوري اينكه سال 63 شهرستان پيرانشهر مورد آماج بمب هاي سنگين و نيمه سنگين رژيم بعثي قرار گرفت، گفت: سردشت شهيد بالاي 8 هزار مصدوم شيميايي تقديم نظام و انقلاب كرده است كه ايجاد منطقه آزاد تجاري در پيرانشهر و سردشت خواسته و انتظار به حق اين مردم است كه بايد مورد توجه مسئولان قرار گيرد.

  نماينده پيرانشهر و سردشت در مجلس با اشاره به ارسال نامه صلح طلبي مردم اين منطقه به سازمان ملل و حقوق بشر، تاكيد كرد: مردم ما كه قرباني تروريسم بين المللي شده اند انتظار دارند شخص رئيس جمهور در راس كار و وزارت امورخارجه از مصدومين شيميايي كه پيگير شكايت از عاملان و مسببان غربي در مجامع بين المللي و دادگاه لاحه هستند حمايت قاطعي داشته باشند و هيئت اعزامي از اروپا از نزديك جنايت هاي استكبار و كشورهاي غربي در حق مردم مظلوم سردشت را بررسي و مشاهده كند.

  نماينده مردم پيرانشهر و سردشت در مجلس در ادامه به مشكلات حوزه انتخابيه خود اشاره كرد و افزود: بر اساس ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه بايد 2 درصد از درآمدهاي نفتي براي برخورداري مناطق محروم هزينه شود اما متناسفانه به دليل اجرا نشدن اين قانون مردم اين مناطق حداقل برخورداري را دارند و اين شاخص ها در منطقه سردشت و پيرانشهر رشد منفي دارد.

  خضري با يادآوري حادثه دلخراش دانش آموزان شين آبادي گفت: هنوز اين حادثه تلخ در ذهن ما زنده است و انتظار مي رود وزارت آموزش و پرورش براي نوسازي و مقاوم سازي مدارس غيرايمن سراسر كشور به خصوص پيرانشهر و سردشت توجه لازم را داشته باشد.

  نماينده پيرانشهر و سردشت در پايان  از وزراي آب، نيرو، راه و شهرسازي و كار خواست تا نسبت به حل مشكلات و بحران هاي موجود در اين بخش ها اهتمام كنند و پروژه هاي نيمه كاره اين مناطق  را به اتمام برسانند. م . ن / 83

  منبع خبر : http://drkhezri.ir/DrRasoolKhezri/NewsPortal/News.aspx?NewsID=731