انجمن دفاع از حقوق مسدومین


  .:. مـنبع خبر: کردپرس/ بوکان .:.


  رئیس انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت، گفت: تنها یک هزار و 380 نفر از مجموع 12 هزار جانباز شیمیایی این شهرستان، دارای پرونده ودرصد جانبازی هستند.
  سیروان حداد در گفت و گو با خبرنگار کرد پرس در بوکان گفت: متاسفانه بسیاری از مسئولان برای انجام وظیفه و خدمت برسر کار حاضر می شوند ولی از عهده مسئولیت بر نمی آیند و این به نفع جانبازان شیمیایی نیست.
  وی افزود: با گذشت 25 سال از آن فاجعه، هنوز مصدومان شیمیایی سردشت بدون پزشک متخصص در این منطقه رها شده اند.
  حداد، وضعیت رسیدگی به جانبازان شیمیایی در این شهرستان را تاسف بار عنوان کرد و افزود: هر چند جانبازان شیمیایی بالای 70 درصد از تسهیلات و حقوق بنیاد و بیمه تکمیلی استفاده می‌کنند ولی بسیاری از جانبازان زیر 25 درصد شیمیایی نیز هستند که حتی به نان شب هم محتاجند.
  وی اظهار داشت: از مسئولان دولتی توقع بیشتری می‌رود تا برای احقاق حقوق جانبازان شیمیایی بیشتر تلاش کنند.
  وی در ادامه عمده مشکلات جانبازان شیمیایی را بیماری و مصدومیت ریه و عوارض چشم و پوست عنوان کرد و گفت: آنها همچنین از مشکلاتی مانند افسردگی و کاهش اعتماد به نفس نیز رنج می‌برند.
  واقعه هفت تیر سردشت یک مسئله بین المللی است.
  عصر روز هفت تیرماه سال 1366 شهر سردشت در حالیکه از شدت بمباران هوایی رژیم بعثی عراق تا حدی کاسته شده بود و در آرامش نسبی بسر می برد ناگهان غرش رعد آسای هواپیماهای جنگی دشمن، آرامش شهر رابه هم زد و در یک لحظه با انداختن بمبهای ویرانگر چند نقطه شهر را مورد اصابت قرار داد؛ در چند لحظه اول مردم فکر می کردند بمباران عادی است و برای کمک به آسیب دیدگان در محل حاضر شدند؛ اما ناگهان متوجه شدند بوی متعفن گازهای شیمیایی به مشام می رسد.
  همه وحشت زده به این طرف و آن طرف می دویدند زن ومرد، کوچک و بزرگ، پیرمرد و جوان در کوچه ها و خیابانها و در زیرزمین خانه ها افتاده و صدای ناله همه جا را فرا گرفته، طفلان بی مادر وزنان و مردان داغدار از مصدوم شدن بستگان خود هراسان و بی هدف به این سو و آن سو می دویدند.
  بیشتر کسانیکه به محل اصابت بمبها نزدیک بودند از ناحیه چشم آسیب دیده و از شدت درد به خود می پیچیدند و اکثراً دچار سرفه های کشنده شده و خدا می داند چه محشری به پا شده بود. همه به طرف بیمارستانها و درمانگاههای شهر می دویدند و ماشینها مصدومین و مجروحین را با عجله به طرف شهرهای بانه و سقز اعزام می کردند.
  هیچ کس از دیگری خبر نداشت و حمله شبانه روزی هواپیماها امنیت و آرامش را از مردم این شهر سلب کرده بود و هر روز بر تعداد شهدا افزوده می شد و اینک صدها تن با پیامدهای مرگبار این فاجعه بزرگ دست به گریبان می باشند و خانواده ها داغدار و ماتم زده تا آخر عمر با سرفه های مرگبار زندگی خود را بسر می برند.
  شهر مظلوم ولی مقاوم سردشت مورد حمله ناجوانمردانه حکام خونخوار بعثی عراق با بمبهای شیمیایی قرار گرفت و ننگ و رسوایی تا ابد برای آنان ماند و سازمانهای غیر مسئول بین المللی نیز ناجوانمردانه از کنار این فاجعه گذشتند هر چند وجدان خفته بشری و سازمانهای به اصطلاح حقوق بشری، همچنان خفته و خاموش ماند اما تاریخ این ننگ را بنام رژیم جنگ افروز عراق ثبت کرد.
  همزمان با جنایت وحشیانه بمباران شیمیایی سردشت شهر ربط نیز برای چهل و پنجمین بار بمباران شد و تا کنون 116 تن از مردم بیگناه سردشت در اثر بمباران شیمیایی شهید شده اند.
  گفتنی است با گذشت 25 سال، هنوز 85 درصد از مصدومان شیمیایی سردشت شناسایی نشده اند.