انجمن دفاع از حقوق مسدومین  نامه سرگشاده مدیر اجرایی دانشگاه بین المللی دی 8 متعلق به سازمان همکاری اقتصادی دی 8  
  ( متشکل از دولت‌های ایران، ترکیه، مصر، مالزی، پاکستان، اندونزی، نیجریه و بنگلادش )
  جناب آقای رجب طیب اردوغان
  رییس جمهوری محترم دولت ترکیه


  با سلام و تقدیم احترام


  این نامه سرگشاده را با عنوان مدیر اجرایی دانشگاه بین المللی دی 8 متعلق به سازمان همکاری اقتصادی دی 8 تقدیم می نمایم. سازمانی که با هدف توسعه اقتصادی و ایجاد روابط نزدیکتر میان هشت کشور در حال توسعه اسلامی با ابتکار کشور شما تاسیس شده و مقر آن در استانبول است و اینجانب مسئولیت راه‌اندازی و مدیریت اجرایی دانشگاه بین المللی متعلق به آن را تاکنون بر عهده داشتم.
  آنچه باعث شد تا این نامه سرگشاده را خدمت جنابعالی بنویسم، حوادث تلخی است که با تهاجم نظامی دولت شما به کشور مسلمان و همسایه سوریه بویژه علیه کردها ایجاد شده است.
  جنابعالی در سال 2017 و اجلاس سران دول عضو سازمان همکاری اقتصادی دی 8 اعلام کردید که دانشگاه مشترک دول عضو در ایران و در شهر همدان تاسیس می‌گردد.از جمله‌ی اهداف تاسیس این دانشگاه ایجاد احساس همبستگی، برادری و دوستی میان دول عضو سازمان و همچنین اتباع دیگر دولتهایی بود که بناست در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. گسترش صلح و ایجاد ثبات برای توسعه رفاه اقتصادی، اجتماعی و انسانی مسلمانان جهان؛ آرمانی است که بنیانگذار این سازمان و مرشد شما جناب آقای نجم الدین اربکان به دنبال آن بود. بنا بر آن بود که به تدریج دیگر کشورهای اسلامی نیز بتوانند در زیر مجموعه این سازمان همکاری اقتصادی با یکدیگر تشریک مساعی و همکاری نمایند و به تقویت رفاه اجتماعی ملل اسلامی بپردازند. اینک چرا دولت ترکیه، ملتی مسلمان را تنها به بهانه منافع امنیتی مورد تجاوز قرار می دهد و حق آنها را برای زندگی توام با صلح و آرامش و با اعمال حق تعیین سرنوشت انکار می‌کند؟تهاجم نظامی دولت جنابعالی به شمال شرق سوریه که به آوارگی بیش از صد هزار نفر و کشته و زخمی شدن صدها غیرنظامی ساکن در آن مناطق منجر شده است، با آرمان و اهداف سازمان همکاری اقتصادی دی 8 در تضاد کامل است.
  عنوان کرده بودید که کردها برادران و خواهران مسلمان ما هستند و مشکل ما تنها با یک گروه تروریستی است اما عملکرد واقعی دولت شما با آنچه عنوان می کنید معارض است. تمییز این تعارض نیز چندان سخت نیست. بارها فرموده‌اید که بنا دارید بیش از سه میلیون و ششصد هزار نفر از آوارگان سوری که عمدتا از دیگر مناطق سوریه به کشور شما پناه آورده بودند را در منطقه‌ی امن مورد ادعا به عمق 32 کیلومتر اسکان دهید. نیک مستحضر هستید که غالب شهرهای کردنشین سوریه در همین محدوده جغرافیایی قرار دارند. اگر این اقدام شما تغییر ترکیب جمعیتی منطقه علیه برادران و خواهران کرد و در واقع، ارتکاب جنایت پاکسازی قومی نیست؛ پس چه نام دارد؟ در نظام حقوق بین‌الملل، هرگونه اقدام برای تغییر ترکیب جمعیتی یک منطقه، پاکسازی قومی است.آیا از خود سوال نکرده‌اید که چرا افکار عمومی جهانی و قاطبه دولتها با عملیات نظامی شما مخالفت کرده‌اند. آیا شرم آور نیست که اجماعی بر محکومیت اقدام نظامی شما حاصل شده و بیانیه محکومیت حمله شما تنها با وتوی آمریکا و روسیه به تصویب نمی‌‌‌رسد؟! آیا حامیان حمله شما به ملتی مسلمان و برادر، می‌بایست دولتهای آمریکا و روسیه باشند؟!
  تلاش برای آواره ساختن کردهای مسلمان و جایگزینی آنها با دیگر اقوام با کدام اصول اسلامی و انسانی سازگار است؟! شما را به عنوان رهبری مسلمان و اسلامگرا به قرائت مجدد این آیه شریفه دعوت میکنم:
  « يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ أُنْثي‏ وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَليمٌ خَبيرٌ »
  به عنوان مدیر اجرایی دانشگاهی که می بایست اصول آشتی و برادری و همزیستی مسالمت آمیز با حفظ حقوق یکدیگر به دانشجویان آموزش دهد نمی‌توانم در برابر این عملیات نظامی غیرانسانی سکوت کنم. از دیروز که فیلم گریه زنان و کودکانی را می‌دیدم که خانه آنها ویران شده و یا عزیزان خود را در این جنگ بیهوده از دست داده‌اند، از خود می‌پرسم که جناب اردوغان را چه شده که زمینه کشتار غیرنظامیان بی گناه را فراهم آورده است.  
  رهبران سیاسی، روشنفکران و دانشگاهیان رسالتی مهمی بر عهده دارند. آنها باید همچون نلسون ماندلا، مشوق همزیستی مسالمت آمیز در عین بهره مندی از حقوق برابر برای تمامی نژادها، ملتها و اقوام باشند.  
  آقای رییس جمهور؛ هرچه زودتر دامن خود را از اتحاد بااحزاب شوونیست پاک کنید. ترکها و کردها برادر همدیگرند و در منطقه خاورمیانه چندین قرن است همزیستی مسالمت آمیز و برادرانه دارند.

  بیم آن میرود که تداوم این عملیات و اشغال نظامی شمال سوریه، بهانه ای به دست شوونیستها دهد تا برآتش نفرت و دشمنی میان این دو قوم بزرگ بدمند. تا دیر نشده اشارت مشفقان و قول ناصحان را سبک ندارید و راه صلح و آشتی برگزینید و از طریق مذاکره و گفتگو دغدغه های امنیتی کشورتان را برطرف کنید.
   جنابعالی راهبر دولتی بوده‌اید که عملکرد درخشانی در توسعه اقتصادی کشور ترکیه داشته و به عنوان سیاستمداری اسلامگرا مورد احترام ویژه بسیاری از روشنفکران مسلمان بوده‌اید. چندسال قبل نیز اصلاحاتی سیاسی جهت تامین بخشی از حقوق کردها در ترکیه را به اجرا گذاشتید.رویه پیشین مستحسن خود را در پای افکار قبیح شوونیستها و همپیمانی با بقایای داعش قربانی نکنید. بگذارید تاریخ از شما به نیکی یاد کند و ضمن صدور دستور آتش بس و عقب نشینی فوری نیروهای نظامی ترکیه و همپیمانان، حق تعیین سرنوشت کردها را به رسمیت بشناسید. رهبری باشید که جهان نه از او با عنوان مردی جنگ طلب و خونریز که منادی صلح و آشتی یاد کند.
  و العاقبه للمصلحین
  دکتر ستار عزیزی
  مدیر اجرایی دانشگاه بین المللی دی 8

   

  م . ن / 30071398